کلینیک روانشناسی
 
مقالات سایت
زوج درمانی و رضایت و صمیمیت جنسی
رضایت از زندگی وزوج درمانی
سازگاری زناشویی و زوج درمانی کوتاه مدت
اختلال اوتیسم چیست
زوج درمانی
همکاران
رضا پور حسین
گلریز فاضلی
علی محمدباقر
شهرام جلالیان
پرسش و پاسخ
با سلام وقت بخير،من دختري ٢٤ ساله هستم و ٢ سالي هست اعتماد بنفسم خيلي كم شده و حتي نميتونم سركار برم احساس ميكنم كاري نميتونم انجام بدم و ياد نميگيرم،.هروز تا ظهر ميخوابم و انگيزه اي ندارم احساس پوچي ميكنم و فكر ميكنم كاري نميتونم انجام بدم.، هرلحظه حس بدي دارم خودمو با ديگران مقايسه ميكنم و اينكه حس ميكنم كسي دوستم نداره و هرلحظه ممكنه كسي رو كه دوست دارم تركم كنه ميشه راهنمايي كنيد با اين شرايط به چه متخصصي بايد مراجعه كنم ؟
سلام وقتتون بخیر من به همه چیز و همه کس شکاک هستم و بدبین, خواهشا کمکم کنید اصلا آرامش ندارم همش فکرهای منفی میکنم برای درمان باید پیش روانکاو برم یا مشاور یا متخصص دیگه ای؟ خواهش میکنم راهنماییم کنید خیلی عذاب میکشم
سلام خسته نباشید، من کنکوری هستم دوساله خیلی حالم بده درست نمیتونم درس بخونم تمرکز ندارم انرژی خیلی کم شده همش دوس دارم بخوابم درسایی که میخونم مدت زیادی توی ذهنم نميمونه دوماهه شدیدتر شده لطفا راهنمایی کنید چیکارکنم
سلام.خسته نباشی.برادری دارم۲۵ساله مجردو با مادرمو برادربزرگم زندگی میکند.از وقتی یادم میاد خیلی خجالتی و کمرو بود ولی این مساله به قدری پیشرفت کرده که حتی با خانواده خودش هم راحت نیست دوست و رفیق هم ندارد توز جمع که میشینه ساکت باکسی صحبت نمیکنه یه گوشه که میشینه همینطوری به نشستنش ادامه میده.وقتی مریض میشه از بس خجالت و احساس شرم داره با کسی درمیون نمیزاره حتی با مادرم هم راحت نیست واقعا این رفتارش برای آینده و توجامعه بودنش اثرات منفی میزاره?لطفا من رو راهنمایی کنید تا بتونم به برادرم کمک کنم.باتشکر از لطفتون
سلام وقت شما بخیر. یکی از دوستان خیلی نزدیکم چند ماهیست که میگه هر چیزی که برام اتفاق میوفته قبلا دیدمش در حالت خواب و الان چند وقتی هست که میگه روحم در آینده در حال گردش هست و میگه دارم عذاب میبینم مثلا میدونه که دو سال دیگه کدوم دانشگاه قبول میشه و تمام اون حالات آینده رو میتونه حس کنه. البته فقط اتفاقات خوب رو نمیبینه اتفاقات بد رو هم میبینه میخام بدونم چه کاری میتونم براش انجام بدم و چرا این حالات براش پیش میاد. برای من تعریف میکنه اما من نمیتونم کمکش کنم‌. دوست داره مثل آدمهای عادی زندگی کنه. این میتونه یه بیماری روانی باشه و آیا میشه درمانش کرد؟ خیلی چیزاهای عجیبتر هم تعریف میکنه که من درکش نمیکنم. به نظرتون باید پیش روانکاو یا روانپزشک بره. ما دنبال راهکاریم. ممنون میشم اگه بتونین نظرتون رو بهم بگین. من خودم نمی دونم چه کاری باید بکنم.
سلام ،خسته نباشید،من ی دختر ۲۰سالم،از این وضعیتن خسته شدم یعنی همرو خسته کردم ،همش تو اتاقمم ،همش تو تاریکیم ،نه دوس دارم مهمونی برم نه دوس دارم کسیو ببینم ،تو مهمونی و عروسیا همش ی گوشه ساکتم حالم از این رفتارا بهم میخوره دوس ندارم اینجوری باشم و واقعا از زندگی بدم میادو امیدی به اینده ندارم،اصلا هم نمیتونم اراده کنم که خوب شم ،خانوادم بهم میگن مرده متحرک ،چیکار کنم که حالم خوب شه و مثل بقیه دخترای هم سن و سالم بشم؟؟؟
پیوند ها
اطلاعیه های سایت
روانشناس یا روانپزشک
تفسیر نقاشی
برنامه جامع بهبود و ارتقا عملکرد شناختی و رفتاری
رزرو کارگاه
همایش آیا مطابق میل خود رفتار می کنیم؟
تعریف بیوفیدبک
تعریف بیوفیدبک

تعریف بیوفیدبک

بیوفیدبک عبارت است از مجموعه ای از روشهای درمانی که از طریق به کارگیری ابزارهای الکترونیک و الکترومکانیک, برای ارزیابی دقیق و ارایه پس خوراند دیداری یا شنیداری( ودرمواردی لمسی ) به بیمار و درمانگر , اطلاعات آموزشی و تقویت کننده ای را درباره ی سیستم عصبی - عضلانی وخودمختار بیمار (بهنجار و نابهنجار) ارایه می دهد.بازخورد این اطلاعات به یک درمانگر متخصص در این زمینه می تواند به فرد بیمار (یا غیربیمار) کمک کند تا آگاهی خود را نسبت به فعالیت های بدنی خویش افزایش دهد و فرآیندهای فیزیولوژیکی را که درغیر این صورت , خارج از حوزه آگاهی فرد قرار دارند یا کنترل ارادی کمی برآنها وجود دارد تحت کنترل ارادی خود درآورد.

اکنون به تشریح اجزای موجود در تعریف بالا می پردازیم. منظور از مجموعه روشهای درمانی این است که بیوفیدبک فقط یک شیوه خاص درمانی را دربر نمی گیرد.شامل مجموعه ای از شیوه ها و روشهاست.

"استفاده از ابزارهای الکترونیکی و الکترومکانیکی"به این معنی است که بیوفیدبک, این وسایل را برای ارایه یک پس خوراند بیرونی به فرد, مورد استفاده قرار می دهد.بیوفیدبک به ما کمک می کند تا به کمک دستگاه های ویژه از تغییرات فیزیولوژیکی بدن خود, آگاهی یافته وبازخورد قابل درک بیرونی دریافت کنیم.

"ارزیابی دقیق وارایه پس خوراند به اشکال دیداری یا شنیداری ودر برخی موارد , لمسی به بیمارودرمانگر" به این معنی است که با استفاده از ابزارهای موجود پس از اندازه گیری و ثبت فعالیت های مختلف فیزیولوژیکی این اطلاعات به علایم قابل درک دیداری ,شنیداری یا لمسی تبدیل می شوند و به بیمار و درمانگر ارایه می گردند.

"اطلاعات آموزشی و تقویت کننده" به این معناست که بازخوردهایی که دربیوفیدبک ارایه می شوند , هم خاصیت آموزشی و هم خاصیت تقویت کنندگی دارند.از دیدگاه نظریه های یادگیری , بیوفیدبک, شرطی سازی عامل یا ابزاری فعالیت های فیزیولوژیکی است وعلایم بازخوردی که دراین شیوه درمانی ارایه می شوند نقش تقویت کننده های مثبت را برای تغییرات فیزیولوژیکی دارند.بیمار با کمک اطلاعاتی که کسب می کند می آموزد که فرآیندهای فیزیولوژیکی خود را تعدیل و تنظیم کند.

منظور از "بازخورد فعالیت های بهنجار و نابهنجار سیستم عصبی - عضلانی وخودمختار" این است که فرآیندهای بدنی , هم فعالیت های عصبی - عضلانی و هم فعالیت های احشایی که از سیستم عصبی مرکزی (CNS) یا خودمختار(ANS) سرچشمه می گیرند را دربرمی گیرد.

منظور از اینکه "بیوفیدبک باید با کمک یک فرد متخصص در زمینه درمان بیوفیدبک یا درمانگر بیوفیدبک انجام گیرد"این است که صرف وجود یک دستگاه که بتواند فعالیت های فیزیولوژیکی فرد را ثبت کرده و آنها را به صورت علایم شنیداری یا دیداری به فرد بازخورد دهد, نمی تواند فرد را در جهت اصلاح و کنترل این فعالیت ها یاری کند.

منظوراز "افزایش آگاهی نسبت به فعالیت های بدنی و کنترل فعالیت های فیزیولوژیک که درغیراینصورت خارج از حوزه ی آگاهی قرار دارند یا کنترل ارادی کمی بر آنها وجود دارد" این است که یکی از فواید اولیه بیوفیدبک , افزایش قابل توجه فرآیند خود-تنظیمی در فرد است و در صورتی که فعالیت های فیزیولوژیکی به گونه ای دقیق و صحیح اندازه گیری شده وبازخورد داده شوند, موجب افزایش کنترل فرد بر این فعالیت ها می شوند.باید توجه داشت که انسان ها بیش از آنچه سابقا تصور می رفت می توانند فعالیت های فیزیولوژیکی خود را تعدیل کرده و تحت کنترل ارادی درآورند.

منظور از "کنترل بازخوردهای خارجی" این است که فرد, در ابتدامی آموزد تا علایمی را که از دستگاه های بیوفیدبک به صورت دیداری یا شنیداری و خارج از سیستم درونی و بدنی , ارایه میشوند , تحت کنترل درآورد و به تبع آن کنترل بیشتری بر فرآیندهای فیزیولوژیکی کسب کند.مثلا بسیاری از افراد, نسبت به تغییراتی که در فشار خون یا فعالیت الکتریکی مغز ایجاد می شود و تاثیر این تغییرات برفعالیت های فیزیولوژیک و بدنی , آگاهی ندارند.

"استفاده از شناخت ها , احساسها و نشانه های دیگر می توانند موجب پیشگیری , توقف و یا کاهش علایم بیماری شوند". هدف نهایی در بیوفیدبک این است که فرد بتواند بدون استفاده از دستگاه های بیوفیدبک و دریافت بازخورد خارجی توسط این دستگاه ها , فعالیت های فیزیولوژیک خود را تحت کنترل درآورده و تنظیم کند.

خدمات کلینیک ماد
بخش تخصصی کودک و نوجوان
روانپزشکی
روانسنجی
مشاوره گروهی
نوروفیدبک
بیوفیدبک
tDCS
گفتار درمانی
بازی درمانی
نوروفیدبک
  نوروفیدبک چیست؟ نوروفیدبک در واقع ترکیبی از QEEG و بیوفیدبک است. نوروفیدبک  یک فرایند آموزشی است که ...
روانسنجی
. اجرای انواع تستهای شناختی ارزیابی سطح توانایی کودکان اجرای تخصصی آزمون هوش استنفورد - بینه ارزیابی سطح یادگیری  ارزیابی ...

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به کلینیک ماد است.

طراحی سایت